Komu szczególnie potrzebna jest witamina D

Witamina D jest potrzebna do prawidłowej budowy układu kostnego, dlatego nie może jej zabraknąć w diecie dzieci. Trzeba podawać im dużo nabiału, mleka, ryb, jak i innych produktów, zawierających tę cenną substancję. Co ważne, także osoby starsze nie powinny dopuszczać do niedoborów witaminy D, gdyż wzmacnia ona kości. Te grupy są szczególnie narażone na negatywne skutki niedoborów.
Witamina D – znaczenie
Nie tylko jednak one powinny przyjmować witaminę D. Każdy musi zadbać o to, by nie brakowało w jego diecie, szczególnie zimowej, produktów bogatych w tę witaminę. Właśnie zimą i jesienią jest to tym bardziej konieczne, gdyż jest ona wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych, samoczynnie przez organizm. Zimą nie mamy takich warunków, stąd konieczność suplementacji lub zwiększenia spożycia tłustych ryb, nabiału, tranu itd.
Co ma jesienna chandra wspólnego z niedoborem witaminy D?
Tak więc jesienne pogorszenie nastroju, rozdrażnienie i zmęczenie mają wiele wspólnego z niedoborem tej witaminy. Ma ona wszechstronne działanie na organizm, a także na nasz nastrój i samopoczucie.

Previous post -witaminę C – wpływa na wzrost produkcji kolagenu, o którego istotnej funkcji już pisaliśmy.
Next post Najlepsze źródło witamin