Witamina A – dlaczego jest potrzebna?

Witamina A ma niebagatelnie znaczenie, jeśli chodzi o wygląd skóry. jej niedobory mogą się objawiać bardzo nieestetycznym zmianami, typu nadmierne łuszczenie naskórka, uczucie suchości, nieładny odcień cery, trądzik itd. Dlatego warto zadbać o to, by nie zabrakło jej w naszej codziennej diecie – nie jest to trudne do wprowadzenia w życie.
Co jest najlepszym źródłem witaminy A?
W wielu owocach i warzywach tej witaminy jest pod dostatkiem. Szczególnie te warzywa, które cechują się piękną, pomarańczową barwą zawierają jej dużo – a więc np. marchew i dynia. Dużo tej substancji jest także w wątróbkach, tłustym mleku, serach, jajkach, maśle. Dlatego warto zadbać, by nie zabrakło ich w odpowiednio zbilansowanej diecie.
Jakie działanie ma witamina A?
Oprócz korzystnego wpływu na skórę, poprawy jej kondycji i wyglądu, nadawania pięknego kolorytu, witamina A ma jeszcze mnóstwo innych funkcji. Wzmacnia system odpornościowy i wpływa na ostrość wzroku. Trzeba też pamiętać, że witamina A rozpuszcza się w tłuszczach – surówki z marchewką trzeba więc zawsze polać odrobiną oliwy!

Previous post Niezbędna witamina K
Next post Ważna dla ciała witamina C