Witamina D ma znaczenie dla sportowców

Witamina D odpowiedzialna jest za wiele funkcji w ciele człowieka, między innymi za regulowanie gospodarki wapniowo-fosforanowej, a także pracę układów: mięśniowego, nerwowego, immunologicznego. Znamy ją również jako witaminę słońca, gdyż to właśnie słoneczne promienie stymulują jej syntezę w naszym organizmie. Okazuje się, że witamina D ma duże znaczenie także dla sportowców.
Witamina D wpływa na zwiększenie liczby komórek mięśniowych oraz ich siłę. Jeśli występują jej braki, mięśnie słabną, co w rezultacie zwiększa ryzyko kontuzji i urazów. O tym, jak ważne jest, by unikać obrażeń mięśniowych nie trzeba przekonywać żadnego sportowca. To nie tylko ból, ale także konieczność zawieszenia treningów, co nie pozostaje bez wpływu na formę i stan mięśni. Odpowiednia podaż witaminy D jest więc kluczowym czynnikiem przy aktywnym trybie życia.
Niestety, witaminę D nie tak łatwo jest dostarczyć do organizmu wraz z pożywieniem. Zimą, gdy cierpimy na deficyt słońca, konieczna może być odpowiednia suplementacja, by nie dopuścić do niedoborów.

Previous post Witamina D – dlaczego jest tak ważna?
Next post Witamina E dla mocnych