Witamina D w kulturystyce

Witaminę D najczęściej kojarzymy z kąpielami słonecznymi, gdyż jednym ze sposobów pozyskiwania jej przez organizm, jest właśnie synteza w skórze pod wpływem działania promieni słonecznych. Niewiele osób zna sposób działania tej witaminy na siłę.
W organizmie człowieka witamina D ulega przekształceniu w hormon steroidowy, co może oddziaływać na siłę. Aktywna postać witaminy D wiąże się z receptorami błony i jądra komórek, potęgując moc skurczu mięśni oraz przyspieszając syntezę białek. Niektóre z tych receptorów mogą odpowiadać za przypływ siły i wzrost masy mięśniowej. Właściwa podaż witaminy stwarza im dogodne warunki do działania.
Trudno jest dostarczyć wystarczającą ilość witaminy D za pomocą pożywienia. Zawierają ją co prawda ryby i tran, mleko, wątroba, ale często zapominamy o wprowadzaniu ich do diety. Latem organizm sam produkuje potrzebną sobie dawkę, korzystając ze zbawiennego wpływu słońca. Zimą najlepszym wyjściem wydaje się być suplementacja, która pomoże uniknąć przykrych niedoborów.

Previous post Najważniejsza witamina C
Next post Istotna dla organizmu witamina K