Niedobory składników mineralnych i witamin

Niedobory składników mineralnych i witamin mogą prowadzić do wielu komplikacji zdrowotnych i zaburzeń pracy całego organizmu. Jeśli codzienna dieta nie może zaspokoić zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze, należy podawać je w postaci suplementów diety.
Zadaniem witamin, mikro i makroelementów jest wspieranie obecnych w naszym ciele narządów, gruczołów, mięśni, komórek, hormonów i enzymów w prawidłowej pracy. Wszystko zostało tak mądrze pomyślane, że każdy składnik ma własne obowiązki, współpracując równocześnie z innymi. Już brak jednego składnika mineralnego czy witaminy może zaburzyć więc pracę całego organizmu, gdyż nasze systemu są ze sobą połączone i uzależnione od siebie.
Najwłaściwszym rozwiązaniem jest stosowanie urozmaiconej diety, która pozwala dostarczać organizmowi wszystkiego, czego tylko potrzebuje. Czasami może jednak okazać się to niewystarczające. Podczas ciąży, przy wzmożonych wysiłkach, ciężkiej pracy fizycznej, chorobie czy rekonwalescencji – zapotrzebowanie na składniki odżywcze może się zmieniać i wówczas pomocna okaże się dodatkowa suplementacja.

Previous post Produkty, zawierające witaminę K
Next post Witamina K – jakie jest jej znaczenie